Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy?

Ośrodek Terapii Uzależnień
"TO TU" Karnice
Terapia dzieci i młodzieży od 14 r.ż. do 21 r.ż.
Terapia refundowana przez

Czym są dopalacze?

Dopalacze to termin, za którym kryją się wszystkie produkty z substancjami psychoaktywnymi spoza listy środków zawartych w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Dopalacze działają tak jak narkotyki - uzależniają i powodują wiele skutków ubocznych. Stanowią też przyczynę zgonów. Z reguły środki psychoaktywne określane mianem dopalaczy są mieszanką składników naturalnych lub syntetycznych, które są legalne, ponieważ nie zaliczono ich do wspomnianej listy środków ujętych w ustawie. Jednocześnie nie są to jednak składniki bezpieczne dla organizmu. Często wywołują omamy, majaczenie, depresję. Krótko mówiąc, termin dopalacze można odnieść do wszystkich mieszanek trucizn, zawierających najczęściej:

  • BZN, czyli benzylopiperazynę - substancję działającą jak amfetamina (zaburza rytm serca, odwadnia organizm, wywołuje skoki ciśnienia);
  • JWH-018 - substancję o działaniu podobnym do haszyszu i marihuany;
  • mefedron - substancję o działaniu podobnym do kokainy.

Co ważne, dopalacze bardzo często przyjmują zachęcającą formę kolorowych tabletek, kadzidełek, pachnącego proszku czy znaczków do lizania, co dodatkowo zachęca dzieci do eksperymentowania z nieznanymi środkami.

Jak rozpoznać uzależnienie od dopalaczy?

Aby w porę wdrożyć leczenie uzależnień od dopalaczy, musimy wiedzieć, czym objawia się taki problem u dzieci i młodzieży. Dopalacze są środkami psychoaktywnymi o różnorodnym składzie, stąd również ich działanie w prawie każdym przypadku jest zupełnie inne. Zażywanie dopalaczy mogą zdradzać następujące symptomy psychiczne:

  • stan pobudzenia psychoruchowego,
  • stan nadmiernej wesołości,
  • bezsenność,
  • stan nadmiernego smutku,
  • agresja,
  • uczucie pustki.

Uzależnienie od dopalaczy nierzadko rzutuje także na zdrowie fizyczne. Możemy przypuszczać, że dziecko zażywa tego typu środki, jeśli występują u niego:

  • nudności i wymioty,
  • zawroty głowy,
  • wzrost temperatury ciała,
  • trudności z oddychaniem,
  • nadmierna potliwość,
  • przyspieszone tętno,
  • podwyższone ciśnienie,
  • bełkotliwa mowa,
  • nietrzymanie moczu.

Co więcej, dzieci i młodzież uzależnione od dopalaczy po odzyskaniu świadomości mogą opowiadać o dziwnych obrazach i stanach, których doświadczały. Takie halucynacje przypominają skutki zażycia narkotyków.

Jak przebiegają fazy uzależnienia od dopalaczy?

Leczenie uzależnień młodzieży i dzieci możliwe jest na każdym etapie rozwoju takiego problemu. W przypadku dopalaczy - podobnie jak przy narkotykach, alkoholu czy nawet grach komputerowych - wszystko zaczyna się od eksperymentowania. Młody człowiek doświadcza przyjemności, które pojawiają się pod wpływem oddziaływania dopalaczy na receptory w mózgu. Pozytywne uczucia i stany skłaniają go do ponownego zażycia środków psychoaktywnych. W taki sposób organizm uzależnia się od dopalaczy zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Z czasem osoba uzależniona przestaje mieć jakąkolwiek kontrolę nad przyjmowaniem kolejnych dawek.

Jak dzieci uzależniają się od dopalaczy?

Rodzice, którzy kierują swoje dzieci na leczenie uzależnień od dopalaczy, często nie rozumieją, w jaki sposób ich pociecha mogła popaść w taki nałóg. Tymczasem uzależnienie od dopalaczy ma taki sam mechanizm, jak wszystkie inne uzależnienia. Młody człowiek sięga po środki psychoaktywne z ciekawości, chcąc poeksperymentować. Duże znaczenie ma przy tym również grupa rówieśnicza, z którą dziecko przebywa. Bez zwątpienia bardziej narażone na uzależnienia są dzieci spędzające czas z innymi osobami, stosującymi substancje psychoaktywne jako formę spędzania wolnego czasu. Poza tym, młodzież często ucieka w taki sposób przed swoimi problemami i brakiem zainteresowania ze strony rodziców. Dziecko chce zwrócić na siebie uwagę lub odciąć się od trudnych emocji. Jednym ze sposobów przeciwdziałania uzależnieniom u młodych ludzi jest więc pozostawanie z nimi w bliskim kontakcie. Częste rozmowy i baczne obserwowanie zachowań pociechy to najlepsza metoda wczesnego wykrycia niepokojących zmian.

Dlaczego ważne jest wczesne wdrożenie leczenia uzależnienia od dopalaczy?

Choć na leczenie uzależnień od dopalaczy nigdy nie jest za późno, to jednak im wcześniej zauważymy problem i zareagujemy, tym lepiej dla organizmu młodego człowieka. Dopalacze są bowiem niezwykle groźnymi środkami psychoaktywnymi o rozmaitych składach i różnorodnym wpływie na funkcjonowanie ciała i umysłu. Uzależnienie od dopalaczy prowadzi do zatrucia i przedawkowania, które mogą doprowadzić z kolei do nieodwracalnych zmian w obrębie pracy wielu układów całego organizmu. Środki psychoaktywne tego typu oddziałują silnie przede wszystkim na układ nerwowy i mózg. To właśnie w tym obrębie mogą wyrządzić najwięcej szkód. W przypadku bardzo młodych ludzi, dopalacze grożą między innymi zatrzymaniem rozwoju, zawałem serca i udarem mózgu. Skutki zażywania takich środków będą jednak zupełnie inne w zależności od składników konkretnego dopalacza oraz wieku, wagi i ogólnego stanu zdrowia osoby, która je przyjmuje.

Jeżeli uważasz, że twoje dziecko ma problem z uzależnieniem od dopalaczy to skontaktuj się z nami:
Całodobowy Ośrodek Terapii Uzależnień "TO TU"
Karnice 41, 99-200 Poddębice
Tel. +48 690 425 979
terapia@terapia-totu.pl


Zobacz nasz Ośrodek terapii i leczenia uzależnień: https://terapia-totu.pl/osrodek/