Uzależnienie dzieci od dopalaczy, tak samo, jak każde inne uzależnienie, to choroba mózgu. Jej podstawą jest psychiczne oraz fizyczne uzależnienie od wielu rodzajów substancji psychoaktywnych, które mają jedną, wspólną nazwę- dopalacze. Uzależnienie od dopalaczy jest wyjątkowo niebezpiecznym nałogiem, w który duża część osób wpada trochę bez większej świadomości skutków swoich działań. Problem dopalaczy odnosi się do coraz większej części społeczeństwa, szczególnie narażone na niego są dzieci i młodzież.
Powszechnie uznaje się, że dopalacze to nowe narkotyki. Są to produkty o bardzo różnym składzie, który często jest trudny do określenia, bo oprócz substancji psychoaktywnej, która działa na odśrodkowy układ nerwowy człowieka w bardzo podobny sposób, jak wcześniej znane narkotyki, to zawiera wiele innych substancji, nieznanego pochodzenia. Dopalacze mogą być wytwarzane przez człowieka. To znaczy, że mogą być syntetyczne. Drugi rodzaj to pozyskiwane z roślin, na przykład z muchomora plamistego. Dopalacze mają w sobie bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia ludzkiego substancje. Mają różny sposób oddziaływania na człowieka, jednak ogólnie rzecz biorąc, dopalacze można podzielić na trzy grupy: o działaniu pobudzającym, o działaniu halucynogennym i o działaniu rzekomo zbliżonym do marihuany.
Większość z tych substancji wyróżnia się tym, że w małych dawkach działa na odśrodkowy układ nerwowy. Z tego względu istnieje duże ryzyko ich przedawkowania. Może to prowadzić do bardzo groźnych konsekwencji dla zdrowia fizycznego i psychicznego, a nawet śmierci. W Polsce przez cały czas toczy się spór między handlarzami dopalaczami a przepisami prawnymi. Dopalacze oraz substancje dodatkowe, które są w nich zawarte nie znajdują się na liście substancji psychoaktywnych regulowanych ustawą. Dopalacze zostały wprowadzone na rynek do obrotu pod nazwą: „produkty kolekcjonerskie, nienadające się do spożycia”. Z czysto formalnego punktu widzenia nie mogą być one kontrolowane przez Państwową Inspekcję Farmaceutyczną. Substancje, które się w nich znajdują nie występują na liście środków zabronionych ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z prawem mogą być spokojnie sprzedawane w sklepach. Handlarze dopalaczami błyskawicznie wymyślają nowe produkty, które nie zawierają już substancji psychoaktywnych zakazanych. Nie wiadomo, jakie substancje znajdują się w dopalaczach oraz w jakich ilościach. Trudno jest precyzyjnie określić sposób działania na różne organy wewnętrzne. Nie wiadomo, w jakim stopniu mogą one zaszkodzić osobie, która je zażyła oraz jaka jest śmiertelna dawka. Z tego względu nawet lekarze mają problem z udzieleniem skutecznej pomocy medycznej. W dodatku dopalacze są produkowane w niesterylnych warunkach, często znajdują się w nich różnego rodzaju zanieczyszczenia, które też negatywnie wpływają na organizm zażywających je osób. To wszystko się kumuluje i może prowadzić do tragicznych skutków. W Polsce dopalaczami określa się produktu, które zawierają związki stanowiące pochodne substancji psychoaktywnych na przykład amfetaminy lub preparaty ziołowe zawierające związki halucynogenne. Dopalacze są łatwo dostępne na rynku i dlatego stały się aż tak bardzo modne. Można nawet zamówić je przez internet. Dzieci i młodzież chętnie po nie sięgają również z tego względu, że są tańsze od klasycznych narkotyków. Jednak przez cały czas trzeba mieć z tyłu głowy, że substancjami znajdującymi się w dopalaczach, można się po prostu zatruć. Należy zwracać szczególną uwagę na takie objawy, jak: bóle głowy, bóle w klatce piersiowej i zaburzenia rytmu serca. Przedawkowanie dopalaczy może prowadzić również do tak poważnych konsekwencji, jak: zawał serca, udar mózgu, niewydolność nerek i śpiączka.
Leczenie uzależnienia od dopalaczy należy przeprowadzać tylko i wyłącznie w profesjonalnych ośrodkach leczenia uzależnień. Chociaż mniej powszechny, jak to tak samo poważny problem, jak uzależnienie od klasycznych narkotyków. Leczenie może trwać długo.