Jak rozpoznać uzależnienie od narkotyków u dziecka?
Niestety w dzisiejszych czasach narkotyki i dopalacze są wszędzie. Jak rozpoznać, czy Twoje dziecko brało narkotyki? Najważniejsze jest to, żebyś miała stały i dobry kontakt z dzieckiem. Ważna jest również czujna obserwacja oraz sprawdzanie symptomów, które mogą sugerować, że dziecko sięgnęło po narkotyki? Na narkotyki obecnie sięgają nie tylko dorośli, ale coraz częściej dzieci. Narkotyki są stałym elementem kultury młodzieżowej.
Interesuj się swoim dzieckiem!
Najważniejszy jest stały kontakt z dzieckiem i rozmowy z nim. Nie mogą się one opierać na rutynowych pytaniach typu: ,,Co tam w szkole?”. Im więcej wiemy o dziecku, co robi, co przeżywa, co je cieszy, jakie są jego problemy, jak sobie radzi w kontaktach z rówieśnikami, tym większa szansa, że zauważymy niepokojące zachowania i będziemy w stanie mu pomów. Wiele objawów, które mogą wskazywać na to, że dziecko zaczęło brać narkotyki, to również oznaka, że dziecko przeżywa trudne chwile. Może być to zawód miłosny albo to, że ktoś po prostu go skrzywdził. Może to być również wyolbrzymianie przez niego jakiś zdarzeń, których się po ludzku wstydzi. Nie można tu również zapomnieć o problemach w szkole, w kontaktach z rówieśnikami albo z rodzicami. Często kłopoty w rodzinie powodują, że dzieci próbują narkotyków. Dlatego Twoim obowiązkiem jest trzymanie ręki na pulsie, utrzymanie dobrego kontaktu z dzieckiem i pomoc mu.
Zmiany w zachowaniu dziecka
Jeżeli zauważysz u swojego dziecka, któreś z wymienionych tutaj zachowań, zwłaszcza jeżeli będzie to więcej niż jedno, czy dwa to czujnie obserwuj oraz sprawdzaj, z czego to wynika: huśtawka nastrojów (ożywienie, a później ospałość), nadmierny apetyt albo brak apetytu, porzucenie wcześniejszych zainteresowań, kłopoty w szkole (słabsze oceny, kłótnie z nauczycielami, wagary), odsuwanie się od innych domowników, zamykanie się w pokoju, unikanie rozmów, zamykanie swojego pokoju na klucz, nagłe podkreślanie potrzeby prywatności, częste wietrzenie pokoju, stosowanie kadzidełek oraz odświeżaczy powietrza, pozytywne wypowiedzi na temat narkotyków, zmiana znajomych, często na osoby starsze od niego, krótkie rozmowy telefoniczne prowadzone półsłówkami, późne powroty albo nagłe wyjścia z domu, buntowanie się, postępowanie niezgodnie z obowiązującymi w domu zasadami, kłamanie, wynoszenie wartościowych przedmiotów z domu, powtarzające się zgłaszanie przez dziecko zagubień albo kradzieży przez rówieśników niewielkich sum pieniędzy, problemy z koncentracją, zmiany godzin snu, zbytnie reakcje na krytykę lub niewielkie niepowodzenia.
Zacznij od rozmowy
Gdy masz uzasadnione powody, aby podejrzewać, że dziecko sięgnęło po narkotyki lub dopalacze, najpierw na spokojnie z nim porozmawiaj. Niektóre dzieci w zwykłej rozmowie mogą przyznać się do eksperymentowania z substancjami psychoaktywnymi. Jeżeli jednak syn lub córka wypierają się tego, reagują agresją nawet na spokojnie zadawane pytania, to musisz sprawdzić, co tak naprawdę się dzieje z Twoim dzieckiem. Przyjrzyj się jego wyglądowi zewnętrznemu, strojowi, rozmaitym akcesoriom, które dziecko stosuje. Sygnały ostrzegawcze to: szybkie chudnięcie albo nagły wzrost masy, przewlekły katar, krwawienie z nosa, zaburzenia pamięci i toku myślenia, przekrwione oczy, nadmiernie zwężone albo rozszerzone źrenice nie reagujące na światło, bełkotanie, niewyraźna mowa, brak zainteresowania swoim wyglądem oraz nieprzestrzeganie zasad higieny, słodkawa woń oddechu, włosów oraz ubrania, ślady po ukłuciach, ślady krwi na bieliźnie, "gęsia skórka", fifki, fajki, bibułki papierosowe w rzeczach osobistych, niewielkie foliowe torebeczki z proszkiem, tabletkami, kryształkami albo suszem, kawałki opalonej folii aluminiowej oraz łyżka, znaczki, białe albo kolorowe pastylki z wytłoczonymi wzorkami, tuby, słoiki, foliowe torby z klejem, igły, strzykawki, nowy styl ubierania się, leki bez recepty (syropy na kaszel lub tabletki przeciwko grypie, ponieważ zawierają pseudoefedrynę). Jak sprawdzić, czy dziecko jest pod wpływem narkotyków? Mogą o tym świadczyć takie symptomy, jak: zaczerwienienie spojówek, łzawienie oczu, opadanie powiek, zaczerwienienie brzegów powiek, zmieniony wygląd źrenic w normalnym oświetleniu, używanie kropli do oczu, gdy dziecko ma zdrowe oczy.