Leczenie uzależnień od dopalaczy u dzieci- co warto wiedzieć?

Ośrodek Terapii Uzależnień
"TO TU" Karnice
Terapia dzieci i młodzieży od 14 r.ż. do 21 r.ż.
Terapia refundowana przez

Niestety dopalacze są jedną z najczęściej wybieranych substancji odurzających przez dzieci i młodzież.

Czym są dopalacze?

Dopalacze to oczywiście potoczna nazwa. Tak naprawdę są to różne substancje oraz ich mieszanki o działaniu psychoaktywnych, czyli: halucynogennym, euforyzującym, hamującym lub stymulującym, pobudzającym ośrodkowy układ nerwowy. Tych substancji nie znajdzie się na pewno na liście kontrolowanej przez przepisy ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

Jak działają dopalacze?

Bardzo trudno jest jednoznacznie i precyzyjnie opisać działanie dopalaczy, ze względu na to, że osoby, które sprzedają tego rodzaju substancje nie podają całkowitego składu chemicznego konkretnego środka. Reklamuje się je jako przedmioty kolekcjonerskie, które nie nadają się do spożycia. Niestety w ten sposób omija się prawo. Powszechne zlikwidowanie sklepów z dopalaczami nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Handel tego rodzaju środkami przeniósł się do Internetu. Z tego względu dopalacze mogą kupić nawet dzieci. Wystarczy, że zalogują się na odpowiedniej stronie w sklepie internetowym. Jest to trochę przerażające, bo są to naprawdę niezwykle niebezpieczne substancje.

Jaki jest skład chemiczny dopalaczy?

Skład chemiczny dopalaczy cały czas się zmienia. Takie działania sprzyjają omijaniu zakazów prawnych przez handlarzy. Praktycznie wygląda to tak. Substancja, która początkowo wchodziła w skład dopalacza zostaje umieszczona na liście substancji zakazanych przez ustawę. Następnie producenci zamieniają ją na substytut o zbliżonym działaniu. Pamiętajmy, że ta druga substancja nie znajduje się już na liście zakazanej. Dopalacze przez cały czas sprzedawane są jako ,,talizmany”, ,,amulety”, kadzidełka, świeczki lub odświeżacze powietrza. Dopalacze nazywane są przez handlarzy legalnymi narkotykami. Są sprzedawane jako przedmioty kolekcjonerskie. A dzieci kupują je i zażywają. Prowadzi to do bardzo poważnego uzależnienia i konieczne jest leczenie uzależnień dzieci od dopalaczy. O ile zdąży się z pomocą. W przeciwnym razie, branie dopalaczy prowadzi do poważnych powikłań psychosomatycznych a w skrajnych przypadkach do śmierci.

Jak dzieli się dopalacze?

Wśród dopalaczy można wyróżnić dwie najważniejsze grupy: susze i kadzidełka, tak zwane „spice” oraz tabletki, substancje w postaci proszku czyli tak zwane „party pills”. Jeżeli chodzi o tę pierwszą grupę, to są to najczęściej substancje pochodzenia roślinnego. Ich działanie jest bardzo podobne do marihuany albo opium. Może to być na przykład: wyciąg z muchomora czerwonego albo plamistego, szałwii wieszczej, powoju hawajskiego lub kratomu. Po zażyciu takiej mieszanki występuje nadwrażliwość zmysłowa, wahania nastrojów i omamy. Natomiast ta druga grupa, czyli tabletki i substancje w proszku to dopalacze pochodzenia syntetycznego. Stanowią one mieszankę halucynogenów, stymulantów, opioidów, empatogenów i dysocjantów. Wywołują halucynacje i wprowadzają w stan euforii. Ta grupa dopalaczy dzieli się jeszcze na następujące substancje: BZP i TFMPP. Druga z wymienionych to metafedron (pochodne efedryny o działaniu podobnym do kokainy. Szybko wchłaniają się do organizmu powodując przegrzanie tkanek mózgu oraz serca).

Jakie negatywne skutki niosą ze sobą dopalacze?

Wszystkie dopalacze są zagrożeniem dla życia. Lista objawów niepożądanych, które mogą się pojawić jest niesłychanie długa. Najmniej groźne objawy to: zaburzenia rytmu serca, bóle w klatce piersiowej, bóle głowy, problemy z koncentracją i bezsenność. Dużo bardziej poważne objawy to: zawał serca, udar mózgu, hipertermia, silne stany lękowe, psychozy, stany silnej, wzmożonej agresji. Zażywanie dopalaczy może doprowadzić Twoje dziecko nawet do samobójstwa. Z tego względu, jeżeli zauważysz u niego wymienione objawy, to konieczne jest leczenie uzależnień dzieci. Nie ma na co czekać, ani udawać, że problem sam się rozwiąże. Bez specjalistycznej pomocy, z każdym dniem będzie coraz gorzej.