Leczenie dzieci uzależnionych od narkotyków w Polsce

Ośrodek Terapii Uzależnień
"TO TU" Karnice
Terapia dzieci i młodzieży od 14 r.ż. do 21 r.ż.
Terapia refundowana przez

Uzależnienie dziecka od dowolnej używki (alkoholu, narkotyków, komputera) to choroba jak każda inna. Dopiero jak ta osoba sobie to uświadomi, to można zacząć leczenie uzależnień dziecka od narkotyków. Tylko ta świadomość będzie mogła stanowić podstawę terapii. Tylko aktywny udział pacjenta w terapii, będzie dawał jakieś efekty. Powody walki z nałogiem bywają rozmaite, ale najważniejsze, aby chęć rozpoczęcia terapii wyszła od samego uzależnionego od narkotyków dziecka. Jednak musi to być przemyślana decyzja, bo inaczej nie będzie żadnych pozytywnych efektów.

Uzależnienie psychiczne

Na uzależnienie dziecka od narkotyków należy spojrzeć jak na chorobę złożoną. Może ona dotknąć naprawdę każdego. Pamiętajmy, że środki uzależniające są ogólnie dostępne. Aby lepiej zrozumieć samo uzależnienie, należy wyróżnić dwa jego rodzaje: uzależnienie fizyczne oraz psychiczne. Uzależnienie to silna potrzeba wykonywania danej czynności lub zażywania jakiejś substancji. Bardzo często ten termin kojarzy się z narkotykami, alkoholem albo nikotyną. Jednak nie można zapominać o tym, że Twoje dziecko może być również uzależnione od telewizji, Internetu lub gier komputerowych. Zazwyczaj osoba uzależniona przez długi czas zaprzecza, że to już jest nałóg, ale w pewnej chwili nie jest już w stanie żyć bez substancji uzależniającej, w tym przypadku narkotyków. Należy pamiętać, że Twojej dziecko może bardzo łatwo wpaść w uzależnienie od narkotyków, ale trudniej jest przejść leczenie. Uzależnienie to choroba jak każda inna. Wiele razy bez pomocy specjalisty, Twoje dziecko nie ma szans na wyzdrowienie.

Uzależnienie fizyczne

Uzależnienie fizyczne, czyli inaczej fizjologiczne, polega na silnej potrzebie zażywania jakiejś substancji. Objawia się bardzo wieloma różnymi dolegliwościami ze strony organizmu. Najczęściej wymieniane są tutaj: bóle, biegunka, uczucie zimna, dreszcze. Gdy Twoje dziecko przestanie zażywać konkretny narkotyk, to te objawy zaczynają się bardzo nasilać. Czasami są nie do wytrzymania. Nazywa się to zespołem abstynencyjnym. Organizm reaguje w ten sposób na brak substancji, do której jest przyzwyczajony i bez której nie jest w stanie normalnie funkcjonować. W ten sposób objawia się nie tylko uzależnienie dziecka od narkotyków, ale również od alkoholu, nikotyny, opiatów oraz środków nasennych. Aby wyleczyć dziecko z tego rodzaju zależności, niezbędne jest odtruwanie organizmu, czyli tak zwany detoks. Czasami nagłe odstawienie substancji uzależniającej może być niebezpieczne. To zbyt duży szok dla organizmu. Konieczne jest stopniowe zmniejszanie dawki danego narkotyku. Stosuje się lecznicze zamienniki dla substancji uzależniającej.

Te rodzaje uzależnienia się łączą

Uzależnienie fizyczne często występuje razem z uzależnieniem psychicznym, w szczególności przy długotrwałym nadużywaniu mocnych narkotyków. Ten rodzaj uzależnienia sprawia, że w bardzo dużym stopniu zostaje zachwiana psychika dziecka. Powoduje to wzrost aktywności, gdy chodzi o poszukiwanie środka uzależniającego, jak również wzrostem tolerancji na zażywaną substancję. Jest to związane z tym że potrzebna jest przez cały czas większa dawka narkotyku. Kolejnym widocznym objawem uzależnienia od narkotyków u dziecka jest zaniedbywanie codziennych obowiązków i otoczenia dla substancji uzależniającej. Osłabia się też wola u chorego dziecka. Uzależnione dziecka ma obsesję i natrętne myśli dotyczące substancji narkotycznej.

Jak wspierać dziecko, które jest uzależnione od narkotyków?

Leczenie uzależnień dzieci od narkotyków nie jest proste. Narkotyki twarde takie, jak na przykład heroina bardzo silnie i szybko uzależniają. Uzależnienie psychiczne u dzieci może występować już po zażyciu pierwszej dawki. Uzależnione dziecko całkowicie traci nad sobą kontrolę. Ma problemy w kontaktach z rówieśnikami. Nie radzi sobie z najprostszymi czynnościami. Najlepsze, co możesz dla niego zrobić to wysłać je do specjalistycznego ośrodka na leczenie odwykowe. Pamiętaj też, że wspieranie dziecka w tym trudnym dla niego okresie jest niezwykle ważne.