Leczenie uzależnienia młodzieży od narkotyków

Ośrodek Terapii Uzależnień
"TO TU" Karnice
Terapia dzieci i młodzieży od 14 r.ż. do 21 r.ż.
Terapia refundowana przez

Warto jest wybrać ośrodek leczenia uzależnień, który posiada wieloletnie doświadczenie w leczeniu narkomanii. Wtedy zapewni on specjalistyczną diagnozę, detoks narkotykowy i terapię odwykową. Niezbędne jest również wsparcie psychologiczne dla osób uzależnionych i ich rodzin. Dla wszystkich, którzy podejrzewają uzależnienie od narkotyków u siebie lub u dziecka, przygotowaliśmy zestaw praktycznych informacji na temat objawów, diagnostyki i leczenia narkomanii.

Czym jest narkomania?

Słowo narkomania wzięło się od greckiego określenia „narke” (odurzenie) i „mania” (szaleństwo). Terminem tym nazywa się postępującą chorobę, której przyczyną jest uzależnienie od środków odurzających, znajdujących się w narkotykach. Narkomania powoduje zatrucie organizmu, sprawia, że on stopniowo się wyniszcza, aż w końcu umiera. Oczywiście tylko, jeżeli pacjent w porę nie otrzyma specjalistycznej pomocy.

Charakterystyczne objawy uzależnienia od narkotyków

Symptomem uzależnienia narkotykowego jest przymus sięgania po następne, coraz większe dawki substancji odurzającej. Narkoman szybko przestaje kontrolować ilość przyjmowanej substancji, ale mimo prób nie jest już w stanie jej odstawić. Znakiem ostrzegawczym dla otoczenia może być zmiana sposoby bycia uzależnionego od narkotyków dziecka. Zaczyna być drażliwe. Denerwuje się bez powodu. Zaczyna być obojętne na to, co jeszcze niedawno bardzo je interesowało. Chodzi tutaj przede wszystkim o kontakty z przyjaciółmi, hobby lub obowiązki szkolne. Najważniejsze symptomy uzależnienia dziecka od narkotyków to: zwiększanie przyjmowanych dawek substancji odurzających, zdobywanie substancji psychoaktywnej bez względu na koszty, sięganie po kolejne dawki narkotyku, mimo świadomości ich negatywnego wpływu na ludzki organizm, objawy abstynencyjne po odstawieniu narkotyku

Fazy uzależnienia od narkotyków

Można wyróżnić cztery podstawowe fazy uzależnienia od narkotyków: eksperymentowanie, przyjmowanie okazjonalne, nawyk, a na końcu jest uzależnienie. Eksperymentowanie z narkotykami może doprowadzić do sięgania po następne dawki. Przejmowanie okazjonalne może przejść w nawyk. Na tym etapie, dziecko, które stosuje narkotyki czuje przymus kolejnego sięgnięcia po określoną substancję uzależniającą, ale jest jeszcze w stanie to w sobie zwalczyć. Natomiast uzależnienie od narkotyków jest fazą, w której psychiczne oraz fizyczne objawy zespołu abstynencyjnego uniemożliwiają samodzielne pokonanie nałogu.

Jakie są najpopularniejsze narkotyki?

Narkotyki są substancjami uzależniającymi, które mają bardzo silny wpływ na procesy odśrodkowego układu nerwowego. Mogą one być produkowane z wyciągów roślinnych (narkotyki naturalne) albo być wytworzone chemicznie (narkotyki syntetyczne). Najpopularniejsze narkotyki to: marihuana, kokaina, amfetamina, heroina, oraz LSD.

Działanie marihuany

Zażycie marihuany wprawia w dobry nastrój, pobudza wyobraźnie oraz przyspiesza bicie serca. W szybkim tempie spada koncentracja, pojawia się apatia. Charakterystycznym objawem sięgnięcia po marihuanę są powiększone źrenice. Marihuana jest naturalnym narkotykiem. Produkuje się go ze zmielonych kwiatostanów konopi indyjskich (cannabis sativa). Najczęściej pali się ją w skrętach przypominających papierosy lub w szklanych lufkach.

Leczenie uzależnienia od narkotyków u dzieci

Leczenie zawsze musi być dopasowane do konkretnego dziecka oraz zażywanych substancji, stopnia zaawansowania uzależnienia, wyniszczenia organizmu przez toksyny. W terapii uzależnień dzieci od narkotyków może być podjęte leczenie krótko-, średnio- oraz długoterminowe. Leczenie krótkoterminowe odbywa się w oddziałach szpitalnych i klinikach psychiatrycznych. Terapia stanowi połączenie leczenia farmakologicznego i konsultacji. Trwa od 6 do 8 tygodni. Bardzo często pacjentom zaleca się kontynuowanie terapii w warunkach ambulatoryjnych. Istnieje również możliwość leczenia średnioterminowego oraz długoterminowego. To pierwsze trwa przez 8 tygodni, a drugie nawet do 2 lat. O wyborze formy terapii zawsze powinien zadecydować lekarz.